Belka
Sobota, 28 Grudnia 2024   imieniny: Emma, Antoni, Teofila
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

To miejsca, które warto odwiedzić w czasie ferii. Nie tylko góry przyciągają zimowym klimatem

Data publikacji: 2023-01-26, Data modyfikacji: 2023-01-26
A A AWydrukDrukuj  
 
To miejsca, które warto odwiedzić w czasie ferii. Nie tylko góry przyciągają zimowym klimatem

Początek roku to czas, kiedy uczniowie po miesiącach wytężonej nauki udają się na zimowy odpoczynek. Ferie jako pierwsze w 2023 roku, już 16 stycznia, rozpoczęły dzieci i młodzież z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Wraz z nimi na urlopy czy krótkie wypady do innego miasta udadzą się ich rodzice. Bo wypocząć podczas zimowych miesięcy można nie tylko w górach – wiele atrakcji, także bezpłatnych, czeka w innych regionach Polski.

Po grudniowych opadach śniegu w zdecydowanej większości kraju nie ma już żadnego śladu, a zimową aurę zastąpiły posępne, deszczowe chmury. Nie oznacza to jednak, że ferie muszą być nudne! Kilka dni w innym otoczeniu z pewnością pozwoli naładować baterie. Zwłaszcza że w różnych miejscach Polski nie brakuje zimowych miejscówek i atrakcji. W jakich terminach skorzystają z nich uczniowie z poszczególnych regionów?

·         16 stycznia – 29 stycznia: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

·         23 stycznia – 5 lutego: podlaskie i warmińsko-mazurskie

·         30 stycznia – 12 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

·         13 lutego – 26 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Trójmiasto

Zima nad morzem? Dla wielu osób to połączenie może wydać się nieco egzotyczne. Jednak nic bardziej mylnego. Spacery brzegiem morza są urokliwe o każdej porze roku. Szczególnie piękny jest Bałtyk w śnieżnym wystroju. Choć o ten może nie być łatwo, to już bez żadnego trudu w Trójmieście znajdą się prawdziwie zimowe rozrywki. I to w jakim miejscu. Już po raz kolejny przy sopockim molo działa lodowisko – 7 dni w tygodniu, od 10.00 do 21.30. Interesujące możliwości kręcenia piruetów dostępne są także w Gdańsku (plac Zebrań Ludowych czy Hala Olivia) i w Gdyni (Gdyńskie Centrum Sportu).

Prawdziwą ciekawostką dla fanów zimowych atrakcji może być Łysa Góra. Sopockie wzniesienie zimą (przy odpowiednich warunkach pogodowych) zamienia się w stok narciarski. Oprócz tego, dzieci, młodzież i dorośli nie pożałują wizyty w gdyńskim Centrum Nauki Experyment czy gdańskim Hevelianum, gdzie można zdobyć wiedzę podczas dobrej zabawy, a także samemu przeprowadzić multum doświadczeń. Zawsze dobrym wyborem będzie również spacer zabytkową częścią Gdańska i wspólne ciastko w jednej z tamtejszych kawiarni. Nie pożałują też ci, którzy udadzą się do Parku Oliwskiego, gdzie czekają klimatyczne iluminacje, między innymi w kształcie żaglówek (do 2 lutego).

Warszawa

Stolica Polski. Czy zimowa? Choć rywalizacja z Zakopanem o to miano może być trudna, to z pewnością podczas najchłodniejszych miesięcy w Warszawie nikt się nie będzie nudził. Miłośnicy tradycyjnych, zimowych rozrywek bez trudu znajdą coś dla siebie. Szczególnym klimatem wyróżnia się Centrum Praskie Koneser, położone zaledwie 3 km od placu Zamkowego. Zimowe ozdoby w postaci podświetlanych lampionów w kształcie gwiazd, w otoczeniu zrewitalizowanej przestrzeni tej byłej fabryki to świetny pomysł na wieczorny spacer. A to nie wszystko. Prawdziwym hitem jest znajdująca się na placu Konesera „Praska Ślizgawka” – to świetny pomysł na wartościowy czas z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi. Lodowisko jest otwarte codziennie w godzinach 8.45-22.00. Dodatkowo, fani dobrej zabawy z pewnością nie będą nudzić się w Magic Mind Museum, czyli muzeum sztuki iluzji i jedynym teatrze iluzji w Polsce.

Nieopodal, po drugiej stronie Wisły, znajduje się natomiast Centrum Nauki Kopernik. To raj dla miłośników nauki w każdym wymiarze. Na tamtejszej wystawie znajduje się ponad 200 eksponatów, z którymi można eksperymentować. Nie lada gratką jest również planetarium, w którym czekają filmy i pokazy dla różnych grup wiekowych. Dużym przeżyciem dla dzieci będzie też spacer rozświetlonym Starym Miastem i Traktem Królewskim (do 5 lutego). Nieco dalej, w Powsinie, w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk, dostępna jest z kolei iluminacja poświęcona światu Królewny Śnieżki. Wielbiciele białego szaleństwa, zarówno nart, jak i snowboardu, mogą natomiast wybrać się na Górkę Szczęśliwicką.

Kraków

I patrząc na mapę, zjeżdżamy coraz niżej. Choć tutaj góry są już naprawdę rzut beretem, wcale nie trzeba przedzierać się przez Zakopiankę, by poczuć klimat zimowego odpoczynku. Ale czy to rzeczywiście Kraków? Na pewno Nibylandia – w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema do 26 lutego dostępny jest Ogród Świateł, którego wystrój nawiązuje do bajkowej scenerii Piotrusia Pana. Poszukiwacze niepowtarzalnego klimatu mogą też wybrać się na spacer starówką, zwiedzając Wawel, a także żydowskim Kazimierzem.

 

A będąc w okolicach Starego Miasta, koniecznie należy odwiedzić Park im. Henryka Jordana. Tam można znaleźć aż dwa lodowiska – większe, o powierzchni aż 1200 mkw., i nieco mniejsze, dla dzieci. Jego powierzchnia to 400 mkw. Dodatkową atrakcją jest alejka lodowa, przy której można podziwiać imponujących rozmiarów rzeźby zwierząt. 

, Źródło artykułu: cecpolska pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
 
 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola